SCHUNK: Digitálne inžinierstvo v priemyselnom metaverze
Priemysel čelí výzvam zodpovednej, flexibilnej a efektívnej výroby. Vývoj nových produktov a potrebných výrobných konceptov musí byť teraz realizovaný oveľa rýchlejšie a musí byť prispôsobiteľný variantom a premenným. Priemyselný metaverzum vytvára virtuálny, interoperabilný digitálny priestor na tento účel. Tu je možné automatizačné koncepty už vopred naplánovať, rozsiahlo otestovať a optimalizovať – oveľa rýchlejšie a komplexnejšie, než by bolo možné v reálnom svete. Virtuálna simulácia nielenže urýchľuje vývoj nových produktov a systémov, ale tiež znižuje časy uvedenia do prevádzky, prerušenia výroby a nákladné následné úpravy. SCHUNK taktiež využíva tento prístup na vývoj nových digitálnych komponentov a na podporu technologického pokroku vo všetkých oblastiach automatizácie.
Digitálne dvojčatá pre flexibilnú výrobu
Jadrom každej simulácie je digitálne dvojča – virtuálna reprezentácia fyzického objektu alebo procesu. Tento model umožňuje simuláciu nových pracovných postupov v reálnom čase a interakcií medzi rôznymi komponentmi procesu. SCHUNK využíva päťstupňový prístup pri vývoji presných digitálnych dvojčiat. Každý stupeň postupne zdokonaľuje komponenty a zostavy od upínania, uchopovania až po technológiu automatizácie, aby sa čo najviac priblížili fyzickým ekvivalentom. Tieto digitálne dvojčatá zahŕňajú nielen elektrické vlastnosti a rozhrania, ale aj fyzikálne správanie, ako je sila, trenie a opotrebovanie. Spoločnosť úspešne digitálne modelovala kompletné fyzikálne správanie viacerých produktov, vrátane nových mechatronických paralelných a centrických uchopovačov. Významným pokrokom je AI podporovaná 2D Grasping Kit od spoločnosti SCHUNK, ktorá automatizuje opakujúce sa úlohy triedenia a manipulácie. Táto sada zahŕňa kameru s objektívom, priemyselný PC, AI softvér a uchopovač špecifický pre aplikáciu, čo umožňuje spoľahlivú manipuláciu s náhodne usporiadanými dielmi aj za rôznych podmienok. Inovatívny dizajn 2D Grasping Kit získal prestížne ocenenie HERMES AWARD na Hannover Messe, čím stanovuje nové štandardy vo flexibilnej a inteligentnej automatizácii.
Prestavovanie virtuálnych realít
Ako technologický priekopník SCHUNK sleduje jasnú víziu: zjednodušiť svojim zákazníkom vstup do sveta automatizácie. „Simuláciou automatizačných úloh im ponúkame vysoko prepracované a vysoko produktívne riešenie, rýchlo optimalizované pre ich výrobné požiadavky,“ hovorí Timo Gessmann, CTO spoločnosti SCHUNK. „Vďaka AI môžeme inžinierstvo výrazne zjednodušiť. S digitálnymi nástrojmi a simuláciami je možné všetky varianty digitálne overiť v okamihu.“ Pri vývoji digitálnych služieb sa SCHUNK spolieha na technologické partnerstvá. Napríklad spoločnosť používa nástroje ako ISG Virtous alebo NVIDIA Omniverse na simuláciu a plánovanie komplexných automatizačných projektov. Partnerstvá, ako je to s NVIDIA, slúžia ako katalyzátor pre vývoj riešení založených na AI v oblasti simulácie a optimalizácie výroby. Prostredníctvom simulácií v priemyselnom metaverze SCHUNK vytvára syntetické údaje na podporu tréningu AI modelov.
Timo Gessmann, CTO spoločnosti SCHUNK | 5-prstová ruka SVH, vyvinutá spoločnosťou SCHUNK |
Na konferencii NVIDIA GTC v marci 2025, poprednej vývojárskej konferencii pre umelú inteligenciu, spoločnosti SCHUNK a Schaeffler predstavili spoločne vyvinutú simulovanú aplikáciu montáže v robotike, kde 5-prstová ruka SVH, vyvinutá spoločnosťou SCHUNK, skrutkuje komponenty do krytu. Táto aplikácia ukazuje, ako je možné rozšíriť a využiť hranice inteligentnej automatizácie pre priemysel. SCHUNK ponúka vhodné koncové komponenty pre všetky typy robotiky, od priemyselných robotov po koboty a humanoidné roboty, ako aj otvorené digitálne stavebné bloky pre tieto aplikácie.
-
SCHUNK Intec s.r.o.
Uchopovacie systémy, upínacia technika, vákuové systémy, úchopové systémy pre roboty, priemyselná automatizácia, manipulátory.
SCHUNK: Digitálne inžinierstvo v priemyselnom metaverze
2.5.2025 Priemyselný metaverzum zjednodušuje a urýchľuje priemyselné procesy. Využitím digitálnych dvojčiat a umelej inteligencie je možné úlohy automatizácie digitálne naplánovať, simulovať a optimalizovať ešte pred ich fyzickou...