Únik plastového granulátu: Rada Európskej únie predstavila nové pravidlá na zníženie znečistenia mikroplastmi
Lepšia prevencia úniku granulátu
Podľa nových pravidiel by hlavným cieľom prevádzkovateľov a dopravcov z EÚ a tretích krajín bola prevencia úniku plastového granulátu. V jasnom rámci sa stanovujú povinnosti pre prípady náhodného úniku so zameraním na sanačné operácie. Do plánu riadenia rizík, ktorý pripraví každé zariadenie, v ktorom sa manipuluje s granulátom, sa začlení jasný súbor opatrení. Takéto opatrenia by sa okrem iného zaoberali balením, nakladaním a vykladaním, odbornou prípravou zamestnancov, ako aj potrebným vybavením.
S cieľom zabezpečiť rovnaké podmienky pre dopravcov z EÚ a dopravcov z tretích krajín a zaistiť zodpovednosť a transparentnosť pre všetkých dopravcov plastového granulátu budú musieť dopravcovia z krajín mimo EÚ určiť splnomocneného zástupcu v EÚ.
Dosiahnutie zjednodušenia a súladu
V súlade s cieľmi zjednodušenia pre menšie spoločnosti a s prístupom Rady sa v predbežnej dohode dosahuje rovnováha medzi vysokou úrovňou ochrany životného prostredia a požiadavkami na spoločnosti prispôsobenými ich rôznej veľkosti. V tomto zmysle budú musieť prevádzkovatelia, ktorí manipulujú s viac ako 1 500 tonami plastového granulátu ročne, získať certifikát vydaný nezávislou treťou stranou. Malé spoločnosti, ktoré takisto manipulujú s viac ako 1 500 ton ročne, budú môcť využívať menej prísne povinnosti, ako je jednorazová certifikácia, ktorá sa má vykonať do piatich rokov od nadobudnutia účinnosti. A napokon, spoločnosti, ktoré ročne manipulujú s menej ako 1 500 tonami, a mikropodniky budú len musieť vydať vlastné vyhlásenie o zhode.
Námorná doprava
Pretrvávajúcu prítomnosť plastového granulátu vo vodnom prostredí možno merať po celé desaťročia aj dlhšie, keďže plastový granulát nie je biologicky rozložiteľný. Námornou dopravou sa v roku 2022 prepravilo približne 38 % všetkého granulátu prepravovaného v EÚ.
Spoluzákonodarcovia sa preto dohodli aj na stanovení povinností týkajúcich sa prepravy plastového granulátu po mori (v nákladných kontajneroch) vrátane zabezpečenia kvalitných obalov a poskytovania informácií týkajúcich sa dopravy a nákladu v súlade s usmerneniami Medzinárodnej námornej organizácie.
Ďalšie kroky
Predbežnú dohodu teraz musí schváliť Rada a Parlament. Potom ho po revízii právnikmi lingvistami formálne prijmú obe inštitúcie a uverejnia sa v Úradnom vestníku EÚ. Nariadenie sa potom začne uplatňovať dva roky po uverejnení. S cieľom uľahčiť dodržiavanie pravidiel v sektore námornej dopravy spoluzákonodarcovia súhlasili s odložením uplatňovania príslušných pravidiel o jeden rok (v porovnaní so zvyšnými pravidlami stanovenými v nariadení).
Kontext
Podľa odhadov uniklo v roku 2019 do životného prostredia v EÚ 52 140 až 184 290 ton granulátu. Úniky granulátu sa môžu vyskytnúť v rôznych fázach hodnotového reťazca. V súčasnosti sa konkrétne na únik plastového granulátu pravidlá EÚ nevzťahujú, napriek ich nepriaznivým vplyvom na životné prostredie, klímu, hospodárstvo a potenciálne na ľudské zdravie. Plastový granulát predstavuje tretí najväčší zdroj neúmyselného uvoľňovania mikroplastov po náterových farbách a pneumatikách.
Granitol otvára pobočku na Slovensku, naväzuje na úspech v Rumunsku
9.4.2025 Granitol, popredný český výrobca plastových fólií a obalových materiálov so sídlom v Moravskom Beroune, pokračuje v rozširovaní svojej medzinárodnej prítomnosti. Novozaložená dcérska spoločnosť Granitol Packaging SK so sídlom v...